Programme

All times are listed for CET+1 (Central European Summer Time)

Monday 14 June

Tutorials

Time DisCoTec Tools
9.20-9.30 welcome
9.30-11.00 Simulation of large scale computational ecosystems with Alchemist: a tutorial
11:00-13:00 break
13.00-14.30 ABS: Modeling and analysis with resource-sensitive actors
14:30-15:00 break
15.00-16.30 Better Late than Never or: Verifying Asynchronous Components at Runtime
16:30-17:00 break
17.00-18.30 Tutorial: Designing Distributed Software in mCRL2


Tuesday 15 June

Conference Talks

Time COORDINATION DAIS FORTE
09.45-10.00 welcome welcome welcome
10.00-11.00 (Invited Talk) Alexandra Silva: Prognosis: Black-Box Analysis of Network Protocol Implementations (Invited Talk) Alexandra Silva: Prognosis: Black-Box Analysis of Network Protocol Implementations (Invited Talk) Alexandra Silva: Prognosis: Black-Box Analysis of Network Protocol Implementations
11.00-12.55 break break break
12.55-13.00 welcome welcome  
  Large-Scale Decentralised Systems Distributed Algorithms Application of Formal Methods
13.00-13.30 A theory of Automated Market Makers in DeFi Network Federation for Inter-Cloud Operations welcome -13.25
13.30-14.00 ReGraDa: Reactive Graph Data SPECK: Composition of Stream Processing Applications over Fog Environments A Multi-agent Model for Polarization Under Confirmation Bias in Social Networks
14.00-14.30 Tuple-based coordination in large-scale situated systems Portable Intermediate Representation for efficient Big Data Analytics Supervisory Synthesis of Configurable Behavioural Contracts with Modalities
14.30-15.00     Formal verification of HotStuff
15.00-17.00 break break break
  Types and Implementations 1   Static Analysis and Type Systems
17.00-17.30 Relating Functional and Imperative Session Types   Prioritise the Best Variation
17.30-18.00 Deconfined Global Types for Asynchronous Sessions   A formalisation of SysML state machines in mCRL2
18.00-18.30 Manifestly Phased Communication via Shared Session Types   Towards a spatial model checker on GPU
18.30-19.00 Safe Session-Based Asynchronous Coordination in Rust    


Wednesday 16 June

Conference Talks

Time COORDINATION DAIS FORTE
09.55-10.00 welcome welcome welcome
10.00-11.00 (Invited Talk) Mira Mezini: Let it Flow: Reactive Computations for Consistent-by-Design Distributed Applications (Invited Talk) Mira Mezini: Let it Flow: Reactive Computations for Consistent-by-Design Distributed Applications (Invited Talk) Mira Mezini: Let it Flow: Reactive Computations for Consistent-by-Design Distributed Applications
11.00-13.00 break break break
13.00-13.30 The Structure of Concurrent Process Histories    
13.30-14.00   ASPAS: As Secure as Possible Available Systems  
14.00-14.30     A case study on parametric verification of failure detectors
14.30-17.00 break break break
  Types and Implementations 2 Privacy and Security Verification Models
17.00-17.30 Asynchronous global types in co-logic programming Shared-Dining: Broadcasting Secret Shares using Dining-Cryptographers Groups On Bidirectional Runtime Enforcement
17.30-18.00 Java Typestate Checker KEVLAR-TZ: A Secure Cache for ARM TrustZone Branching Place Bisimilarity: A Decidable Behavioral Equivalence for Finite Petri Nets with Silent Moves
18.00-18.30 A Session Subtyping Tool   How Adaptive and Reliable is your Program?
18.30-19.00 Towards Probabilistic Session-Type Monitoring    


Thursday 17 June

Conference Talks

Time COORDINATION DAIS FORTE
09.55-10.00 welcome welcome welcome
10.00-11.00 (Invited Talk) Gilles Fedak: iExec: Building a Decentralized, Trusted and Privacy-Preserving Computing Infrastructure (Invited Talk) Gilles Fedak: iExec: Building a Decentralized, Trusted and Privacy-Preserving Computing Infrastructure (Invited Talk) Gilles Fedak: iExec: Building a Decentralized, Trusted and Privacy-Preserving Computing Infrastructure
11.00-13.00 break break break
  Microservices Scalability and Elasticity Mechanisation Modelling
13.00-13.30   A methodology for tenant migration in legacy shared-table multi-tenant applications π with leftovers: a mechanisation in Agda
13.30-14.00 Microservice Dynamic Architecture-Level Deployment Orchestration Analysis and Improvement of Heterogeneous Hardware Support in Docker Images Off-the-shelf Automated Analysis of Liveness Properties for Just Paths
14.00-14.30 Jolie & LEMMA: Model-Driven Engineering and Programming Languages Meet on Microservices UCBFed: Using Reinforcement Learning Method to Tackle the Federated Optimization Problem Towards Multi-layered Temporal Models: A Proposal to Integrate Instant Refinement in CCSL
14.30-15.00 ScaFi-Web: a Web-based Application for Field-based Coordination Programming    
15.00-17.00 break break break
  Modelling: Structures and Implementations    
17.00-17.30 A Clean and Efficient Implementation of Choreography Synthesis for Behavioural Contracts    
17.30-18.00 A Practical Tool-Chain for the Development of Coordination Scenarios: Graphical Modeler, DSL, Code Generators and Automaton-Based Simulator    


Friday 18 June

Workshop Talks

Time FOCODILE REMV ICE
08.55-9.00 welcome welcome welcome
9.00-9.30 Formal verification of HotStuff Computer vision system for recognizing plant diseases and pests 9:10-10:10 - (Invited talk) Laura Bocchi: Protocols, timeouts, and failures
9.30-10.00 Elmo: Recursive Virtual Payment Channels for Bitcoin New possibilities of using the classical theory of M-type devices, on the example of parametric generation in crossed fields
10.00-10.30 Dynamical Analysis of the EIP-1559 Ethereum Fee Market Development of mathematical models and software for studying the mechanism of electroporation of cell membranes 10:10-10:30 - Multiparty Session Programming with Global Protocol Combinators
10.30-11.00 Reaching Agreement Without Saying Much: Byzantine Agreement With Polylog Bits Per Party Program complex for assessing the complexity of flight trajectories of groups of unmanned aerial vehicles in aviation transport systems 10:30-11:00 - Deadlock Freedom for Asynchronous and Cyclic Process Networks
11.00-13.00 break break break
13.00-13.30 FairMM: A Fast and Frontrunning-Resistant Crypto Market-Maker Computer vision system for analyzing 2D tomograms of brain activity 13:00-14:00 - (Invited talk) Helene Coullon: Execution and Planning of Distributed Systems Reconfigurations - Concurrency and formal aspects
13.30-14.00 Efficient State Management in Distributed Ledgers Application of fuzzy logic to control a lithium-ion energy storage device
14.00-14.30 Scalable Byzantine Fault Tolerance through Leaderless State Machine Replication Composite radiators for energy-efficient cooling systems for LED and other high-power electronic equipment 14.00-14.30 - Decomposing Monolithic Processes in a Process Algebra with Multi-actions
14.30-17.00 break break 14.30-14.50 - On Encoding Primitives for Compensation Handling as Adaptable Processes
14.50-15.20 - Processes, Systems & Tests: Defining Contextual Equivalences
break
17.00-18.00 High-performance crash-tolerant SMR in a single datacenter   17.00-17.30 - Towards Generalised Half-Duplex Systems
17.30-18:00 - A Semantic Model for Interacting Cyber-Physical Systems
18.00-18.30 Toward democratising secure decentralised computation   18.00-18.20 - Polarization and Belief Convergence in Social Networks Under Confirmation Bias
18.20-18:40 - Expanding Social Polarization Models by Incorporating Belief Credibilitys
18.30-19.00 Discussion and Closing Remarks   18.40-18:45 - Closing remarks



Coordination accepted papers and programme

Coordination Best Paper

Large-Scale Decentralised Systems

(session chair: Michele Loreti)

Types and Implementations 1

(session chair: Vasco Vasconcelos)

Types and Implementations 2

(session chair: Giorgio Audrito)

Microservices

(session chair: Larisa Safina)

Modelling: Structures and Implementations

(session chair: José Proença)

DAIS accepted papers and programme

DAIS Best Paper

Distributed Algorithms

(session chair: Valerio Schiavoni)

Privacy and Security

(session chair: Pierre Sutra)

Scalability and Elasticity

(session chair: Pierre-Louis Aublin)

FORTE accepted papers and programme

FORTE Best Paper

Application of Formal methods

(session chair: Mohammad Mousavi)

Static Analysis and Type Systems

(session chair: Thomas Neele)

Verification Models

(session chair: Anna Philippou)

Mechanisation Modelling

(session chair: Björn Victor)

FOCODILE accepted papers and programme

Session 1

Session 2

Plenary Talk

Session 3

REMV accepted papers and programme

ICE accepted papers and programme (18 June 2021)

Invited talk 1

Session types

Session Chair: Ivan Prokić

Invited talk 2

Process algebra

Session chair: Ivan Lanese

Models

Session chair: Sophia Knight

Polarization

Session chair: Alberto Lluch Lafuente